Zwierzakowo

ZWIERZAKOWO: NOWI GOŚCIE W ZOO

magazyn dla młodzieży, Polska, 2010

W kolejnym wydaniu ZWIERZAKOWA poznacie nowych gości, którzy zawitali do warszawskiego zoo. Poza tym w programie mikołajkowe konkursy, w których będzie można wygrać grę "Stadnina koni" oraz wyjątkowy zbiór "Nieznanych przygód Mikołajka" Rene Goscinnego z kolorowymi ilustracjami Jean-Jacquesa Sempego.

W programie widzowie zobaczą znane i nieznane zwierzęta, odwiedzą ogrody zoologiczne, wystawy psów i kotów, podpatrzą życie zwierząt. Uzupełnieniem programu są PORADY Z OGONKIEM dotyczące hodowli różnych zwierzaków. Paulina Klimaszewska
W ZWIERZAKOWIE można też obejrzeć nową krótkometrażową serię animowaną "Leon" o przygodach pechowego lwa, tytułowego Leona.Paulina Klimaszewska - związana z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, ma na swoim koncie również epizody w serialach i filmach. Zagrała także w licznych reklamach. W 2001 roku zdobyła tytuł Miss Nastolatek. Obecnie studiuje psychologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pasjonuje ją wędkarstwo i żeglarstwo. Lubi aktywnie spędzać czas - jeździ na rowerze, gra w tenisa, pływa.

NAPISZ DO NAS: [email protected]


CZY WIESZ, ŻE...

JEŻE

Jeże są zwierzętami nocnymi i żywią się ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami oraz owadami. Wbrew ludowym przesądom, jeże nie jedzą jabłek. Jako ssaki owadożerne mogą służyć w charakterze naturalnego środka owadobójczego. Jeż jest w stanie podczas jednej nocy zjeść 200 gramów owadów . Nie wolno dawać jeżom ani sera, ani mleka, bo nie tolerują laktozy. W klimacie umiarkowanym jeże zapadają w sen zimowy. Często zagrzebują się w stertach opadłych liści, aby przespać chłodny okres roku.
Serce jeża bije 190 razy na minutę i spada do 170 podczas snu zimowego. Jak już wiadomo jeże są owadożerne, dlatego też dawniej gospodarze zabierali jeże do swoich domów, aby wyjadały robactwo i inne insekty! Były na tyle skuteczne, że gospodyni w okresie pobytu jeża w domu nie musiała się martwić o owady w kuchni. Co ciekawe, w konfrontacji jeż a zaskroniec czy żmija, jeż jest bezkonkurencyjny i wygrywa walki.

WIEWIÓRKI

Wiewiórki żywią się pędami, nasionami, grzybami owocami a także owadami. Warto o tym pamiętać. Nasze rude zwierzątka wcale nie zapadają w sen zimowy. Wiewiórki są aktywne cały rok. Dziupla nie jest domkiem wiewiórki na stałe, ale tylko w okresie zimy, gdyż jest to doskonałe miejsce na schronienie się przed silnymi wiatrami i mrozem. Po przejściu zimy te urocze zwierzątka w górnej części korony drzewa budują sobie domki w kształcie kuli, którą lepią z gałązek i liści, a następnie wyściełają mchem. W kulach tych samice rodzą swoje potomstwo. Wiewiórki żyją na wolności około 5 lat.

NIEZWYKŁE ZWIERZĘTA:

Najbliższym żyjącym krewnym ptaków jest... krokodyl.

Tygrys widzi w ciemności pięć razy lepiej niż człowiek.

Żaby w ogóle nie piją wody ponieważ pobierają ją przez skórę.

Słoń morski jest w stanie zanurkować na głębokość 1200 metrów i pozostać pod wodą przez 2 godziny.

Turkucie podjadki są najgłośniejszymi owadami świata. Ich głos można usłyszeć z odległości półtora kilometra.

Pingwin cesarski nigdy nie stawia stopy na stałym lądzie. Całe swoje życie spędza na morzu albo na lodowcach Arktyki.

Krokodyle są jedynymi gadami, które mają uszy.

Czy potraficie sobie wyobrazić ptaka pikującego z predkością 240 km/h? To sokół wędrowny, najszybszym ptak świata.

Owca potrafi rozpoznawać twarze innych owiec, podobnie jak robią to ludzie.
Chcesz oglądać TeleTOON+? Zamów w pakiecie Platformy CANAL+. SPRAWDŹ >