Kod Lyoko

Kod Lyoko

„Kod Lyoko” - fantastyczni nastolatkowie Jeremy, Yumi, Ulrich i Odd

Serial animowany „Kode Lyoko” (również „Kod Lyoko”) opowiada o losach czwórki nastolatków. Na co dzień chodzą do szkoły, zaś w wolnych chwilach stają się bohaterami wirtualnego świata o nazwie Lyoko. Kreskówka uczy wytrwałości, odwagi, odpowiedzialności, lojalności i uczciwości.

Kim są bohaterowie „Kod Lyoko”?

Głównymi bohaterami „Kod Lyoko” (w wersji polskiej „Kod Lyoko”) jest czwórka nastolatków. Każdy z nich uczy się w zwykłym gimnazjum i boryka się z codziennymi problemami. Pewnego dnia nastolatkowie zamieniają się w wojowników wirtualnego świata Lyoko. Każda z postaci ma nieco inny charakter i umiejętności:

  • Jeremy Belpois – ma pseudonim Einstein, gdyż jest wyjątkowo inteligentny. Główne zadanie Jeremego to obsługa programu komputerowego, dzięki któremu nastolatkowie przedostają się do wirtualnej rzeczywistości Lyoko. Chłopak na monitorze komputera obserwuje przebieg działań przyjaciół, a także doradza im i ostrzega przed niebezpieczeństwem.
  • Yumi Ishiyama – jest Japonką i najstarszą oraz najbardziej dojrzałą osobą w paczce wojowników Lyoko. Potrafi siłą woli przemieszczać przedmioty. W wirtualnej rzeczywistości staje się waleczną gejszą.
  • Ulrich Stern – to poważny, honorowy i zamknięty w sobie nastolatek. Jest bardzo wysportowany, a w Lyoko wciela się w samuraja.
  • Odd Della Robbia – jest zabawny, gadatliwy, beztroski i kochliwy. Uwielbia żartować, dzięki czemu zmniejsza napięcia powstające w grupie. W rzeczywistości Lyoko zamienia się w człowieka-kota.

W działaniach wojowników pomaga również Aelita, mieszkanka Lyoko. Wszystkich bohaterów łączą takie cechy osobowości, jak: odwaga, determinacja, odpowiedzialność i śmiałość. W kolejnych seriach opowieści skład grupy powiększa się, jednak Jeremy, Yumi, Ulrich, Odd i Aelita nadal pozostają postaciami pierwszoplanowymi.

Fabuła serialu animowanego „Kod Lyoko”

Akcja filmu zaczyna się w momencie, gdy nastolatkowie znajdują nietuzinkowy komputer. Sprzęt przenosi ich do wirtualnego świata Lyoko, który zamieszkuje Aelita. Kraina zostaje opanowana przez groźnego wirusa komputerowego. Złośliwa aplikacja powoli niszczy Xanę, czyli główne oprogramowanie Lyoko. Skutkuje to powolnym zanikaniem wirtualnej rzeczywistości. Nastolatkowie zamieniają się w dzielnych wojowników, których celem jest odnalezienie i zniszczenie szkodliwego wirusa, a w efekcie ocalenie Lyoko.

Serial animowany „Code Lyoko” został stworzony we Francji, a premierę miał w 2003 roku. Przez parę następnych lat powstały cztery serie oraz jeden sequel (kontynuacja po kilku latach przerwy, przedstawiająca dalsze losy postaci). Łącznie wyprodukowano około stu odcinków kreskówki. Serial można oglądać w polskiej wersji językowej, między innymi na kanale telewizyjnym teleTOON+.

Przesłanie „Kod Lyoko”

Serial animowany „Kod Lyoko” spodoba się dzieciom powyżej 7. roku życia, głównie nastolatkom lubiącym fantastykę. Kreskówka propaguje takie wartości, jak: sprawiedliwość, odwaga, przyjaźń, wytrwałość, lojalność oraz empatia. Dzięki oglądaniu przygód młodych wojowników odbiorca rozwija wyobraźnię i kreatywność, docenia różnorodność, a także uczy się współpracy w grupie, odpowiedzialności, uczciwości i korzystania z własnych talentów. Serial pokazuje, że praca, rzetelność i inicjatywa pomagają pokonać to, co złe.

Motywy z „Kod Lyoko” nie tylko w filmie

Serial animowany „Kod Lyoko” zyskał popularność na całym świecie. W oparciu o historię czwórki nastolatków powstały liczne gry komputerowe, a także książki i komiksy. Motywy z kreskówki są wykorzystywane w produkcji zabawek dla dzieci (na przykład kart lub gier planszowych). Bohaterowie serialu pojawiają się na plakatach, ubraniach czy kultowych seriach przyborów szkolnych.

więcej > zwiń >

gry z Kod Lyoko (3)

Chcesz oglądać TeleTOON+? Zamów w pakiecie Platformy CANAL+. SPRAWDŹ >