„ANGRY BIRDS” Z KULTOWEJ GRY TRAFIĄ DO TELETOON+!

Warszawa, 2016-03-16

Początkowo nic nie zapowiadało globalnego szaleństwa. W 2009 roku grupa czterech pracowników fińskiej firmy Rovio Entertainment dostała drugorzędny projekt – stworzenie prostej, taniej gry komputerowej na platformę iOS (Apple). Spędzili nad nią zaledwie 8 miesięcy a jej budżet wynosił śmieszne jak na standardy branży 100 000 dolarów. Powstała nieskomplikowana, zarówno pod względem treści jak i grafiki, zręcznościówka.

11 grudnia 2009 roku Rovio wypuściło grę na rynek – minęły zaledwie 2 dni, aby znalazła się w czołówce najchętniej pobieranych aplikacji w App Store’ach. Ten niespodziewany sukces sprawił, że podjęto decyzję o stworzeniu wersji na Androida, komputery i konsole.

Szacuje się, że do dzisiaj ściągnięto łącznie ponad 2 miliardy kopii gry na urządzenia mobilne. Gdyby każda osoba, która choć raz zagrała w Angry Birds, ściągnęła zaledwie jedną wersję gry, okazałoby się, że posiada ją 30% światowej populacji. Wersja beta na Androida została ściągnięta milion razy w zaledwie 3 tygodnie. Znaczącą datą stał się 25 grudnia 2012, gdy tylko tego dnia grę ściągnięto 8 milionów razy na różne platformy.

Angry Birds, które Rovio traktowało jako mało ważny projekt, stały się głównym produktem firmy. Z danych finansowych dostępnych na 2014 rok wynika, że roczne zyski Rovio – głównie dzięki Angry Birds – wynoszą 70 milionów dolarów. Pojawiły się też plotki, że prawa do gry chciała od Rovio odkupić za 2 miliardy dolarów amerykańska Zynga.

Szacuje się, że ludzie na całym świecie łącznie spędzają na grze w Angry Birds ponad 866 milionów godzin rocznie. 12% zagorzałych graczy przyznaje, że raz na jakiś czas musi sobie zrobić przerwę, z obawy przed uzależnieniem.

W Angry Birds grają wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli. Uczniowie, studenci, pracownicy niższego szczebla i kadry zarządzającej. Wiernymi fanami są m.in. Angelina Jolie, Kylie Minogue, David Cameron i Justin Bieber.

Niepozorne ptaki szybko stały się popkulturowym fenomenem. Nie licząc gadżetów i zabawek, doczekały się m.in. własnego parku rozrywki w rodzimej Finlandii „Angry Birds Land”. W 2014 roku powstał kolejny, tym razem w Malezji, znany jako „Angry Birds Activity Park Johor Bahru”. Walczące ze świniami ptaki wystąpiły także w pełnometrażowym animowanym filmie, którego światowa premiera odbędzie się 11 maja, a premiera w USA 20 maja br. W Polsce na ekrany kin film zawita 27 maja.

W oczekiwaniu na tę głośną premierę teleTOON+ zaprasza na wyjątkowe pasma z serialem animowanym „Angry Birds”. Emisje od 11 kwietnia.


wróć <
Chcesz oglądać TeleTOON+? Zamów w pakiecie Platformy CANAL+. SPRAWDŹ >